Bár az IFA 2014 leginkább az új okostelefonok, okosórák és ultrabookok terepe, azért a 4K- és 8K-s tévékkel kapcsolatos bejelentések sem maradtak el.
Az LG rögtön két panellel rukkolt elő, az egyik a 77 inch-es (~196 cm) ívelt 4K OLED-tévéje, ami már a CES 2014 alatt is az egyik legígéretesebb modellnek számított, és ha minden igaz, a legelső ultra-HD-felbontású ívelt OLED-televízió lesz, ami kereskedelmi forgalomba kerül, a tervek szerint legkésőbb egy éven belül. A 20.000$ körüli árcetlivel (~4,85 millió Ft) érkező tévé a legnagyobb színmélységgel és legnagyobb kontraszttal rendelkezik majd a piacon, ráadásul gombnyomásra lehet rajta váltani a hajlított és lapos módok között (effektíve behajlik és kisimul a kijelző), hogy ezzel is redukálják a nemkívánatos tükröződéseket a képernyőn.
A másik, most bejelentett LG-tévé még ennél is sokkal méretesebb, 98 inch-es (~249 cm), és ugyan nem ívelt képernyős, ám 8K-s, azaz 7.680 x 4.320 pixeles felbontást produkál, pixelsűrűsége pedig olyannyira nagy, hogy 15 centis közelségben szemlélve sem igazán különböztethetőek meg rajta a képpontok. A boltok polcaira nem mostanában fog felkerülni, ehhez először is a 4K- és OLED-televíziók nagyobb térnyerésére, ezzel párhuzamosan pedig 4K-adásokra és tartalomra lenne szükség, utána lenne csak létjogosultsága a 8K-s frissítésnek.
A Samsung a Gear S és a Galaxy Note-ok rengetegében is szakított időt tévés divíziójának promotálására, ők egy 105 inch-es (~267 cm) ívelt 4K-felbontású LED-panellel hódítanának, ami ugyan nem OLED, de az LG-s tévéhez hasonlóan képes lapostévévé átalakulni, kifogástalan a fényereje, kellően sokféle fekete árnyalatot jelenít meg és rendkívül élénk színekkel operál.
Érdekes módon a japán Sony volt az, aki eddig a leginkább ódzkodott egy saját hajlított kijelzős tévé bejelentésétől, most azonban rögtön két ívelt 4K LED-televíziót is villantottak az IFA-n, egészen pontosan egy 65 inch-es (~165 cm) és egy 75 inch-es (~190 cm) verziót ajánlottak a nagyérdemű figyelmébe. A KD-65S9005B és KD-75S9005B modelleknél elsősorban a fekete színmélységet és a kiváló virtual sorround hangzást emelik ki, mindenesetre főleg európai piacokon kezdik hamarosan forgalmazni 3.900£ (~1.53 millió Ft) illetve 7.300£ körüli áron (~2.86 millió Ft).
Végezetül a Philips bemutatója érdemel még említést, ők 4K-fronton egyrészt egy 55 inch-es ívelt képernyős modellel készültek, az 1.000 Hz képfrissítési rátájú Philips 8900 azonban Android-rendszerre épülő Smart TV-szolgáltatásokat is nyújt, a Google Play Store-ból app-ok, játékok és online tartalmak egész garmadája játszható le a nagyképernyőn, ráadásul a tévé mögött három irányban a saját fejlesztésű Ambilight és micro dimming segítségével még külön hangulatvilágítást is rittyenthetünk a nappaliba.
High-end modelljük a Philips 9100, ami már szakít az ívelt panellel, de a 4K-t 55 és 65 inch-es változatban jeleníti meg, az előző modellt pedig az Androidos Smart TV mellett négyirányú Ambilight-fényeffekttel, zenestreamelést lehetővé tévő Spotify-integrációval, továbbá egy 50 wattos subwooferrel übereli.
Végül a Smart TV-s platformból egy fapados verziót is villantottak, a Philips 7900 49 és 55 inch-es kiadásban, kétoldali Ambilight-al és 600 Hz-es képfrissítéssel teszi elérhetővé a 4K-t a vékonyabb zsebűeknek.
nincs hozzászólás