Az International Highrise Award (IHA) a legrangosabb nemzetközi elismerésnek számít, amit épülő vagy újonnan felhúzott felhőkarcolók között oszt ki kétévente egy erre szakosodott szakmai zsűri. A 2004-ben Frankfurt városa, a Deutsches Architekturmuseum és a DekaBank által alapított építészeti elismerés leginkább azokat az épületeket díjazza, amik fenntarthatóságból mutatnak példát, külső kialakításuk és térbeli elrendezésük minősége kiváló, valamint tekintettel vannak a kulturális és szociális szempontokra is. Két éve a Sydney-ben felépült 1 Bligh Street felhőkarcoló vitte el az első helyet, idén pedig 17 ország 26 épülete volt a jelöltek között, a végső ötösfogatot Milánó, Rotterdam, Sydney, Barcelona és Chengdu egy-egy új nevezetessége képviseli.
A milánói Bosco Verticale-ról már mi is beszámoltunk részletesebben, az idén júniusban befejezett projektben 400 luxusapartmant adtak át, ám a 18 és 24 emeletes, 78 és 121 méteres tornyokban mindegyik apartmanhoz tartozik egy-egy erkély is fákkal és bokrokkal sűrűn beültetve, így a függőleges erdő a belvárosi levegő minőségét jelentősen javítani tudja majd.
A hollandok a De Rotterdam épületegyüttessel kerültek fel a toplistára, nem véletlenül: a rotterdami Wilhelminapier kikötőjét uraló 151 méter magas komplexum igazából három torony egymásra rakosgatva, az Office for Metropolitan Architecture (OMA) merész designján kívül a épület multifunkcionalitását, „függőleges város”-koncepcióját és a térkihasználás kompaktságát értékelte elsősorban a zsűri.
Sydney idén is nevezett egy épülettel, a One Central Park irodaépület és lakáskomplexum a párizsi Ateliers Jean Nouvel építésziroda tervei alapján épült még 2012-ben, két tornya 116 és 64,5 méteren magasodik, ismertetőjegye pedig a trapezoid kialakítás, ami mellett a költséghatékonyság, a kiterjedt zöldfelület és a napfény hasznosítása volt a legfőbb szempont az elbírálás során.
A spanyolok ezzel szemben egy turisztikailag amúgy is jól hasznosítható felhőkarcolóval vannak versenyben, Barcelona központjától nem messze, L’Hospitalet de Llobregat-ben áll 2012 szeptembere óta a Renaissance Barcelona Fira Hotel, ami szintén az Ateliers Jean Nouvel-építészcég munkája.
A 105 méteres épület látszólag egyetlen tömb, valójában azonban két különálló torony alkotja, amiket egy szövevényes lépcsőház köt össze, homlokzatát pedig a hagyományos ablakok helyett szokatlanul nyitott terek és beszögellések alkotják.
Végezetül a kínai Chengdu esélyes még az IHA 2014 fődíjára, itt a Steven Holl Architect által tervezett Sliced Porosity Block épületegyüttes keltette fel a szakmai zsűri figyelmét a fehér szabálytalan rácsos szerkezete mellett újszerű várostervezési, szociális és kulturális koncepciójával, nyitott köztereivel, valamint bizonyára a homlokzatán felvillanó esti hangulatfényei is sokat nyomnak majd a latban. Eredményhirdetés november 19-én lesz, a díjazás pedig a szakmai elismerés mellett 50.000€-t jelent a kivitelező cégeknek (~15,5 millió Ft).
Kapcsolódó posztok
- Függőleges erdő Milánóban
- Rekordmagas függőkert épül Sri Lankán
- Billenőablakos paráztatás a 94. emeleten
- 1+ km magas Bábel torony épül Azerbajdzsánban
- Porsche Torony: panorámalift viszi az autót az 57. emeleten lévő luxuslakásig
- 220 emeletes felhőkarcoló 90 nap alatt
- Parkoljon a nappaliban, a 30. emeleten + Videó
- Kifogja a szelet az 530 méteres felhőkarcoló Jakartában
- Kecsesen mozgó tornyok Mississauga közepén – Absolute Towers
nincs hozzászólás