Egy hagyományos lámpaizzó élettartama manapság hozzávetőlegesen 2.000 órára tehető, ami napi 12 órás használattal általában fél évig kihúzza, ennél lényegesen jobbak a CFL típusúak 10.000 órával, jelenleg pedig a LED-es izzók számítanak az abszolút bajnoknak 50.000 óra körüli átlagos élettartammal.
Jake Dyson designernek (és feltalálónak) viszont többéves kutatómunkával sikerült még tovább növelnie a LED-es világítás hatékonyságát, és olyan strapabíró LED-lámpát rakott össze, ami akár 180.000 óráig vígan elüzemel, ez 12 órás használatra kivetítve mintegy 40 éves élettartamot jelent.
Kicsit érdekes belegondolni, hogy egy-egy ilyen lámpa akár több generáción keresztül is biztosítani tudja a világítást a háztartásban, mindenesetre a pontos élettartam meghatározásához meg kellene várni a tesztpéldányok „kiégését”, ami nem mostanában fog bekövetkezni.
Az 1962-ben fellőtt első brit műhold után Ariel névre keresztelt LED-lámpában nem is a világítótest, hanem a foglalatban hasznosított hőcsöves (heat pipe) technológia teszi lehetővé a kivételesen hosszú használatot, ami műholdaknál és számítógépeknél már elterjedt megoldás a felmelegedő processzorok által termelt hő gyors és hatékony elvezetésére.
Bár a LED a hagyományos izzókhoz képest lényegesen kevesebb hőt termel, de még ez is számottevő és így az idő múlásával ugyanúgy csökken a teljesítménye, az Arielnél viszont sikerült a 120 Celsius fokra felhevülő LED-et 50 fok alá lehűteni. Dyson ráadásul még egy ZigBee kommunikációs egységgel is felokosította az Arielt, aminek segítségével okostelefonnal vagy tablettel lehet rácsatlakozni a lámpára, és az áramfogyasztást lehet folyamatosan figyelemmel követni, csak remélni lehet, hogy 40 év múlva ez a kommunikációs technológia nem lesz idejétmúlt.
Az árazás még nem ismert az Ariel esetében, ám azt már lehet tudni, hogy a CXA3050 Cree típusú LED-ekkel, alumínium szárnyakkal és rézcsövekkel operáló lámpatest az izzókkal felfelé vagy lefelé irányuló változatban is megjelenik, a felfelé világító változat 101 wattos teljesítményt ad 87 lm/W hatásfok mellett, míg a lefelé néző verzió 66 wattot produkál 106 lm/W-os hatékonysággal, miközben 3000 illetve 4000 kelvines színhőmérsékletben szórják a fényt.
1 hozzászólás