Töredelmesen bevalljuk, hogy desktop mögül szüttyögünk. Van vagy 4-5 otthon, irodában, mindenhol. A végpontok között emailben, pendrive-on vagy online filemegosztáson utaznak a fájlok. Autóban vezetés közben pedig nehéz bloggolni, vészhelyzetre meg ott a 320*240-ben mobilon elérhető net, így eddig elkerült minket a laptopvásárlással járó nehéz döntés terhe. Persze ha ismerős kért tanácsot és nem a mi bankkártyánkkal kellett verni a pénztárgépet, akkor nagyon határozott és jó válaszokat tudunk adni, hogy milyen laptopot is kell venni. Most viszont hirtelen itt állunk a döntés előtt. Levezetjük mit és miért választottunk, kommentekben pedig szívesen fogadjuk a személyes tapasztalatokat, további ajánlásokat.
Kezdjük. Amit másoktól is kérdezni szoktunk. Egyszerűnek tűnő, de néha nehezen megválaszolható kérdések: mire kell, mire fogod használni? Mennyit szánsz rá?
Az esetemben hétköznap nagyjából folyamatosan nálam lesz. Elsősorban irodai és internetezésre szánt gép, de sokszor lesz nyitva rajta 8-10 Firefox tab, mellette 8-10 Chrome tab, egy Photoshop, Word, Excel, MSN, valami képnézegető és nem baj ha közben MP3-at is lehet hallgatni stb. Modern Warfare és FPS-ek nélkül kibírom, de divx-ekkel és nagyfelbontású .mkv-val is döcögés nélkül meg kell tudnia bírkóznia. Árban pedig bruttó 200 000,- Ft, plusz-mínusz 33%.
Mihez vagyok szokva? Asztali gépnek 3 éve egy Core2Duo @ 2.33GHz procis gépet használok, GeForce 8600 GTS vga-val, 2GB RAM-mal, 2*500 GB winyóval és egy 24 collos, full HD 1920*1080 monitorral. 3 éve csúcsgép volt, most már kevésbé.
Illetve az elmúlt 3 hónapban az ismerkedési fázis elején volt nálam kölcsönben egy kb. 2 éves DELL XPS M1330, 13,3 coll, 1280*800 px, Core2Duo @ 2.00GHz, GeForce 8400M GS, 2 GB RAM, 160 GB winyó. Így nagyjából ez a két referenciapont van, aminél nem lenne jó sokkal gyengébb gépet használni. Illetve ha már referenciapont felvettük a legolcsóbb MacBook-ot benchmarknak a táblázatba.
Kizárólag Magyarországon legálisan, számlával, legalább 2 év garanciával beszerezhető, új gépben gondolkozunk. Márkapreferencia nincs, becsövezett rallyautót építünk, az image, design másodlagos, a méret és a teljesítmény, ami fontos. Legyen minél bikább, minél kisebb ez az, ami nekünk kell (és férjen bele a büdzsébe). A winyó mérete nem fontos, mivel a nagy tárhelyet igénylő filmek, zenék az otthoni NAS meghajtón tárolódnak, illetve ha kicsi lenne a képernyő rá lehet dugni a 24 collosra.
Végigböngésztünk sok árösszehasonlító oldalt, webshopot, gyártó site-ot, egy halom táblázatot, tesztet és benchmarkot. A három ellentétes feltétel kompromisszumos halmazába végül 8 db gép maradt versenyben. Azt hittük, hogy ár/értékben az Acer, MSI, Toshiba viszi a prímet, teljesítményben/árcédulában pedig a Dell és a Sony, de meglepően 8 befutóból hét ASUS lett.
Ezek voltak a minimális elvárások (+vágyak):
- Méret: max. 15,6”-os kijelző, de inkább 13,3 vagy kisebb
- Súly: 2 kg alatt
- Proci: Core i3 vagy i5, de ne legyen gyengébb, mint a kölcsön Dell
- Memória: 3 vagy 4 GB
- VGA: dedikált külön videókártya (nem integrált)
- Winyó: legkevésbbé érzékeny terület 320 GB oké, 500 GB kánaán, de ha találnánk egy SSD-s laptopot elérhető áron, akkor 128GB-tal is beérjük
- Aksiidő: legalább 4 óra kímélő üzemmódban
- Extrák, ami jól jönne: HDMI kimenet, 3G modem, eSATA port, valami jó dizájn, szép, masszív ház
A befutó nyolcat a 3 referenciaponttal (desktop, Dell M1330, MacBook) és fő paramétereikkel együtt rendkívül tudományosan összegyűjtöttük egy ár szerint növekvő sorrendbe rendezett táblázatba, melynek értelmezéséhez pár infó: a legerősebb paraméterek pirossal, az erős dolgok narancssárgával, a minimális elvárásokat hozó számok pedig félkövérrel vannak kiemelve.
A CPU-k sebességét az órajelen kívül más is befolyásolja (magok száma, cache, architektúra stb.), ugyanígy a videókártyák modellszámáról is nehéz megmondani melyik a gyorsabb, így az összehasonlíthatóság kedvéért a PassMark-on elért értékeket is feltüntettük. Ez nem real-life teszt mégis többet elárul, mint a megaherzek, viszonyszámnak jó lesz.
Pro és kontra egyesével, növekvő árcetli sorrendben a tovább után!
- Pro: pici, mobil, hordozható 12,1” + 1,46 kg, dedikált videókártya, kedvező ár (135e Ft)
- Con: Gyengécske proci
- Pro: pici, mobil, hordozható 12,1” + 1,56 kg, szálcsiszolt alu-ház, jó aksiidő, kedvező ár (162e Ft)
- Con: Közepes proci
- Pro: izmos core i3 proci + vga, kedvező ár (178 e Ft)
- Con: 15,6” + 2,62 kg
- Pro: izmos core i5 proci + vga, kedvező ár (184e Ft)
- Con: 15,6” + 2,62 kg
- Pro: 13,3” + 1,39 kg (!!!!), szálcsiszolt alu
- Con: közepes proci, közepes aksiidő
- Pro: izmos core i5 proci + vga, 1600*900, 500GB winyó
- Con: 17,3”, 2,62 kg
Kakukktojés, de akinek 17 collos desktop helyettesítő gép kell, annak remek ár/érték arány (204e Ft)
- Pro: 12 óra askiidő!, 8 cellás aksi, 13,3” + 1,7 kg, szálcsiszolt alu, 500 Gb winyó, dual VGA (dedikált + integrált)
- Con: közepes proci, 219 e Ft
- Pro: 128 GB SSD, 14,1” + 1,97 kg, izmos proci + dedikált vga, eSATA, 3G modem, 3 év garancia
- Con: drága (273e Ft), out of budget (megér ennyi plusszt az SSD?)
Savazás Facebookon: Melyik laptopot poll
Hiába ár/értékben a legjobbak a 15,6” mainstream méretű kijelzővel 2,5-3 kg körüli gépek. Ha nem cipelném sokat, akkor az izmos Asus K52JR-SX121D vagy Asus K52F-SX082D közül választanék. Viszont ott van az a fránya hordozhatóság, mobilitás és persze a Mac beütésű szálcsiszolt tető is vonzó, nem beszélve a 12 óra aksiidőről (ha felét tudja az is remek) meg az SSD meghajtó is csábító. Ami viszont meglepő, hogy a kutakodás során 13,3”-as laptopot i3 vagy i5 procival egyet sem találtam, még csillagászati áron sem.
Te melyiked vennéd 200 ezres kategóriában? Ha van tutibb tipp lődd be a kommentek közé hadd okosodjon mindenki.
99 hozzászólás