Az Apple október 16-ai keynote-ja legfőképpen a tablet- és desktop-palettára összpontosított, bár egy nappal a bemutató előtt már véletlenül kiszivárgott egy hivatalos használati útmutató az új iPad-ekről, ami kis részben lelőtte a poént az újításokkal kapcsolatban.
Nem meglepő módon a hihetetlenül jól alakuló iPhone 6-eladásokkal kezdte Tim Cook a sajtóeseményt, majd rátért az új Apple Pay mobilfizetési rendszerükre, megjegyezve, hogy már 500 amerikai bankkal sikerült szerződniük a bevezetést illetően, így hétfőtől ténylegesen élesíthetik az USA-ban az Apple saját NFC-s fizetési megoldását. Az iOS 8-at a visszajelzések alapján továbbfejlesztették és kijavították a legtöbb idegesítő hibáját, hétfőtől pedig elérhetővé is teszik a frissített 8.1-es szoftververziót a mobileszközökre, a nagyobb dobás viszont mindenképp a Mac OS X operációs rendszer legújabb, ezúttal végleges verziójának a bejelentése volt, a Yosemite ugyanis már rögtön le is tölthető az összes Mac-re, ráadásul teljesen ingyen. Az iPad-eket illetően nem szerénykedtek Cook-ék, elbüszkélkedtek az eddig összesen eladott 225 millió darab Apple-tablet-el, sőt számításaik szerint az Acer, a Dell, a HP és a Lenovo PC-eladásait is kenterbe verték az elmúlt egy évben, a 100%.os felhasználói elégedettségről és a 675.000 iPad-alkalmazásról nem is beszélve.
Az idő előtt kikerült marketinganyag miatt nem volt nagy meglepetés, hogy a tavalyi vékony iPad Air után az iPad Air 2-es verzióját jelentik be, ami ismételten még vékonyabb lett, mint az elődje: mindössze 6.1 mm vastagságú és 18%-al vékonyabb az első Air-generációnál, így jelenleg a világon a legkeskenyebb táblagép címet tudhatja a magáénak, a technikai fejlődésről pedig sokat elmond, hogy két darab iPad Air 2 egymásra pakolva még mindig vékonyabb, mint a 2010-es legelső iPad.
Egy különleges bevonatnak köszönhetően 56%-al kevésbé tükröződik a képernyője, a lényeg azonban az új A8X-chip, ami átlagban 40%-os CPU teljesítmény-növekedést és 2.5-szer gyorsabb GPU-t tud felmutatni az előző generációs architektúrához képest. A 10 órás üzemideje nem változott érdemben, a kamerája viszont igen, az iSight-kamera 5-ről 8 megapixelesre fejlődött, amivel 1080p minőségű videofelvételek lőhetők majd, lesz timelapse-mód és lassított felvétel is, a két mikrofon pedig még jobb hangminőséget eredményez majd.
Még a Touch ID a legfontosabb hardveres újítás az iPad Air 2-nél, a színek pedig konzekvensen követik az eddigi trendet, és fehér, arany illetve űrszürke árnyalatokban jelenik meg, a 16, 32 és 64 GB-os wifis árak rendre 499, 599 és 699$-ra lettek belőve, a SIM-kártyás változatokra pedig még plusz 130$-t számítanak fel.
Nem hagyták érintetlenül az iPad minit sem, és a harmadik generációját mutatták be a 7.9 inches kistesónak, amin viszont csak a Touch ID bevezetése említésre méltó, de legalább az árak nem változtak, 399$-tól indul a legolcsóbb 16 GB-os változat.
A leginkább várt hardveres bejelentés az iMac-eknél történt, a 27.5 colos óriásdesktopjuk ugyanis végre megkapta a Retina-kijelzőt, ami már elképesztően éles 5.210 x 2.880 pixeles panelt takar, és mivel ez a 14.7 millió képpontos képernyő jelenleg ki is érdemelte a világ legnagyobb felbontású panelje címet, nem voltak restek saját névvel ellátni a szabadalmukat, és mostantól Retina 5K néven hivatkoznak rá.
A panel 7-szer részletesebb a HD-nél és 67%-al több képpontot tartalmaz, mint egy 4K-s kijelző, de a legérdekesebb az, hogy a jelentősen megnövekedett pixelmennyiség ellenére az előző iMac-generációhoz képest 30%-al kevesebb energiát fogyaszt a gép, ráadásul az oxide TFT-panel mögött egy külön processzor dolgozik a pixelek minél gyorsabb megjelenítésén.
Némileg fejlődött a hardverkiépítés is: a processzora 3.5 GHz-es négymagos Core i5 lett, ami 4.0 GHz-es i7-re is felturbózható, grafikai egységként pedig AMD Radeon R9 M290X üzemel benne, M295X-es választható opcióval, a 8 GB-os RAM és az 1 TB-os Fusion Drive tárhelykapacitás nem változott. A meghökkentően éles képernyő miatt az árazás is kellőképp izmos lett, a Retina 5K-s variációt 2.499$-ért fogják árulni és már most rendelhető.
Végezetül a kicsi Mac minit sem hagyták érintetlenül, a legolcsóbb desktopjuk is átesett egy kötelező jellegű ráncfelvarráson, hiszen negyedik generációs Intel Core-processzort kapott egy kicsit fejlettebb grafikus egységgel és PCIe alapú flash háttértárral, 802.11ac szabványú wifivel és két darab Thunderbolt 2-porttal. A legjobb energiahatékonyságúként hirdetett új Mac miniket 499$-tól árusítják majd, ám a védjegyként elhíresült “One more thing…” ezúttal elmaradt a sajtóesemény végén, nem jelentettek be a fentieken kívül más terméket, hiába reménykedtek sokan a MacBook Air retinás változatában vagy az iPad 12 inch-es verziójában.
Kapcsolódó posztok
- HP Sprout PC: 3D-szkennerrel és billentyűzet-kivetítővel
- iPad Pro: 12,9”-os deszka 5,6 MPixeles retina kijelzővel
- iPad-es mini csocsóasztal
- iPad Air 2, retina mini 2, iMac retina 5K via Appleblog
- Holografikus és íves 5K monitorok a HP-től
- Panasonic Lumix CM1: kamera-mobil hibrid
- iPhone 6 két méretben érkezik
- Óriási Lumiákkal támad a Nokia
- iPad mini, iPad 4 és új Mac-ek
nincs hozzászólás