A Core M fejlesztésének célja egy olyan processzor megalkotása volt, amely hozza a Core-szintű teljesítményt, de passzív hűtés mellett. A Core M egy korábbi generációs chiphez képest kétszeres javulást jelent teljesítmény/fogyasztás terén, azaz azonos számítási teljesítményt fele akkora TDP mellett biztosít. Az alacsony TDP a chiptervezők egyik Szent Grálja, és ez különösen igaz a vékony és könnyű noteszek, illetve tabletek esetén. A TDP (Thermal Design Power) ugyanis azt a teljesítményt mutatja meg, amihez a gép hűtését méretezni kell. Az alacsony TDP teszi lehetővé a gyártók számára, hogy passzív hűtéssel lássák el a Core M processzorokat és rendkívül vékony gépekbe építsék be őket.
Az Intel a Computexen már bemutatott egy Llama Mountain kódnevű koncepciót, amely 12 hüvelykes kijelzővel rendelkezik, csupán 670 grammot nyom és 7,2 milliméter vastag csupán, vagyis vékonyabb mint az iPad Air. A gépben Core M processzor működik természetesen – a gépen Windows 8.1 operációs rendszer fut. Ehhez nem csak a fogyasztást, hanem a fizikai méreteket is csökkenteni kellett, a Core M modul fele akkora alapterületű és harmadával vékonyabb mint az elődje.
A karcsú méret mellett még hatalmas előny, hogy passzív hűtés miatt nincs több fütyülő, kerregő hűtőventillátor, a Core M-es gépek mind teljesen némán, hangtalanul működnek, feltéve persze, ha winyó helyett SSD háttértárat kapnak a Core M mellé.
A legszexibb, legígéretesebb Intel Core M processzorral szerelt laptopok, ultrabook-ok és 2-az-1-ben készülékek:
Lenovo Yoga 3 Pro
A 13,3”-os 1,18 kg-os Win 8.1-es laptop/tablet hibridben már az új Core M 5Y70 proci ketyeg 1,1GHz-es órajelen, ami 2,6GHz-ig turbózható. A HD 5300-as grafikus vezérlő pedig akár a 4K felbontással (3840×2160) is megbirkózik, és nem véletlenül, hiszen a Yoga 3 QHD+ kijelzőjének felbontása 3200*1800 pixel! A procit 8 GB RAM és 256 SSD háttértár támogatja. PassMarkon az i5-ös procival felvértezett laptopokkal versenyez egy súlycsoportban 5200mAh aksija pedig akár 7 órát is bírja. Lenovo Yoga 3 Pro teszt
HP EliteBook Folio 1020
Az alapból pillekönnyű 12,5”-os 1,18 kg-os ultrabooknak készül egy extra könnyített, csupán 1 kg-os változata is. A Core M procinak köszönhetően pedig érkeznek a hihetetlenül vékony gépek, a Folio 1020 például mindössze 15,7 mm karcsú. A HP az anyaghasználat tekintetében sem viccelt: a motorháztető és a billentyűzet körül magnézium ötvözet, míg az alváz kialakításánál szénszálas anyagot használtak. A végeredmény egy katonai szintű, MIL-STD-810G minősítésű ütés, rázkódás álló strapabíró EliteBook. A pixelek számával ez esetben sem spóroltak a Folio retina felbontású (2560×1440) QHD kijelzőt kapott. Az alapverzió megjelenése februárra, míg a könnyített túlélő változat áprilisra várható.
További Core M procival szerelt pehelysúlyú versenyzők, akikre érdemes lesz odafigyelni:
Acer Aspire Switch 12: 12,5”-is kijelzővel 2 az 1-ben hibrid, leválasztható billentyűzettel:
Asus Zenbook UX305: szuperkarcsú 12,3 mm vákony laptop 13”-os kijelzővel:
Dell Latitude 7000 sorozat, 13”-os szintén leválasztható klaviatúrával:
Asus Transformer T300 Chi: 12,5”-os kijelzővel és tablet módban okostelefonkkal vetekedő 7,3 mm vastagsággal:
Két új HP Envy x2 modell leválasztható billentyűzettel 13,3 és 15,6”-os kijelzőkkel
2 hozzászólás