A drónfejlesztés azon kevés területek egyike, amit nem a kínaiak koppintanak le, hanem amiben éppen őket próbálják utolérni versenytársaik. A kínai szilícium völgyben, Shenzhenben székelő DJI abszolút piacvezető, ők készítik a kereskedelmi forgalomban kapható legjobb, legmodernebb, legkönnyebben irányítható, legnépszerűbb drónokat, a nevükhöz fűződik a méltán híres Phantom széria, aminek éppen a napokban jelentették be a legújabb csúcsmodelljét, a DJI Phantom 3-at, illetve annak Advanced és Professional változatait.
4K videó
A promó videó rövid bevágási eladják a cuccot. Kell! Igaz, legalább Hawaiig kell utaznunk, ha hömpölygő lávafolyamot szeretnénk a levegőből 4K flyby videóra rögzíteni, és oda egy repülőjegy pont annyiba kerül, mint a Phantom 3. A promó videóban azért feltűnnek közelebbi helyszínek is, például 2:23-nál egy kis Budapest, a Duna, illetve az országház. A Phatom 3-mal beltérben is repülhetünk, bár egy templom (2:50) nem biztos, hogy a legideálisabb helyszín, a drón ugyanis nem halk, meg egyébként is. A Phantom 3 szakavatott kezekben csodákra képes, az $1259-os (kb. 350.000 Ft) repülő szerkezettel hollywoodi produkciókat megszégyenítő klippeket lőhetünk ráadásul a használata sem nehéz.
A DJI a korábbi Phantom modelleket alapból kamera nélkül árulta és egy kis extra pénzért beszerezhettük a beépített kamerával rendelkező Vision modellt. A legújabb modellek integrált kamerával érkeznek. A $999-os Advanced néven futó alapmodell 1080p full HD videót tud rögzíteni 60 fps sebeséggel, míg a drágább Professional változat 4K (4096x2160p) videót bír 30 fps sebességgel. Mindkét gép 12 megapixeles állóképeket tud lőni. A DJI LightBridge technológiának köszönhetően pedig mindössze 220 ms késleltetéssel a drón élő kameraképét, nem csak a távirányítónk tabletméretű kijelzőjén követhetjük, hanem az élő streamet akár közvetlenül Youtube-ra is kitolhatjuk!
A kamerát egy 3 tengely mentén állítható stabilizátor (gimbal) tartja a drón alján. Az akciókamerában egy Sony EXMOR 1/2.3” érzékelő figyel, a lencse látószöge 94° / 20 mm (35 mm formátumra átszámolva), a rekesz pedig f/2.8. Az ISO érték 100-3200 között állítható, míg a záridő 8 és 1/8000 mp között.
Azoknak, akik GoPro-t szeretnének a Phatom 3-ra pattintani: a pletykák szerint hamarosan érkezik a kamera nélküli modell is.
2 km-es hatótáv
A DJI Phatom 3 hatótávolsága közel háromszorosára nőtt elődjéhez képest, az über drónt akár 2 km távolságból is irányíthatjuk, anélkül hogy látnánk. A fejlesztők nagy figyelmet fordítottak a biztonságra és a könnyű kezelhetőségre. A drón eleve összeszerelve érkezik, gombnyomásra automatikusan felszáll és a beállított magasságot elérve egy helyben lebegve várakozik az utasításokra. Ha a drónt szem elől veszítenénk, bepánikolnánk vagy csak szeretnénk visszahívni lábhoz, akkor nincs más dolgunk, mint megnyomni a [H]ome gombot és a GPS segítségével a drón precízen visszanavigál a felszállási helyhez. Ugyanez történik, ha az aksi vészesen merülőben, így nem fog a fortyogó lávába pottyanni a méregdrága játékszerünk, hanem szintén hazanavigál, mint egy jó kutya. Ezen kívül az akadályokat, tereptárgyakat is figyeli, így nem tudjuk nekivezetni egy fának vagy egy magasfeszültségű vezetéknek.
Beltérben is reptethető. Értelemszerűen ilyenkor nincs GPS jel, de no para, a vizuális pozícionáló rendszer és az ultrahangos érzékelők segítségével ilyen is veszi az akadályokat
A Phantom 3-ban távirányítójában egy 6000 mAh LiPo 2S, míg a drónban egy 365 grammos 4480 mAh LiPo 4S aksi figyel. Teljes felöltéssel körülbelül 23 percet képes a levegőben tartózkodni. A drón súlya egyébként 1280 gramm, aksival együtt!
DJI pilot app
A pilot alkalmazás segítségével az amúgy sem szűkös lehetőségek köre megtöbbszöröződik. Térképen követhetjük a drónunk mozgását, videót vághatunk, Youtube-ra élőben közvetíthetünk 720p felbontásban, teljes kontroll a fedélzeti kamera beállításai felett. És talán az egyik leghasznosabb fícsör: valós repülés nélkül, rossz időben vagy az első éles bevetés előtt a szobában, buszon, vonaton egy szimulátor segítségével fejleszthetjük manőverezési képességeinket. A napló funkcióval végignézhetjük, mikor, hol, merre repültünk, mikor milyen képeket, videókat lőttünk. Akcióban a DJI Phantom 3:
1 hozzászólás