Dubaiban, az idézőjeles válság miatt évekig jegelt megalomán Falcon City projektbe új pénzeket, új dollármilliárdokat pumpáltak, így ismét életre kelt.
Az olajsejkek óriáshomokozója közepére a semmiből felhúzott metropolisz mindenből a legnagyobbat, legmagasabbat, leggyorsabbat, legdrágábbat, legcsillogóbbat akarja. Van itt 828 méter magas Burj Khalifa, arany tojást tojó ATM, beltéri sípálya, a világ első 7 csillagos szállodája, épült ide F1 pálya, zuhanyozhatunk a repülőn vagy 240 km/h-val rombolhatunk a világ leggyorsabb hullámvasútján. De terveztek már ide vízalatti luxushotelt és Jurassic parkot is, a poszt végén pedig bemutatjuk a rekorder óriáskereket, melynek szállodai szobák figyelnek a 6 óránként körbeforduló óriáskapszuláiban.
A Falcon City mindezeket próbálja überelni. A 4 négyzetkilométeren elterülő 35-40 milliárd dollárból épülő gigaberuházás, szórakoztató negyed többek között a világ 7 csodáját is igyekszik lekoppintani. Mintha Las Vegasban járnánk, lesz itt piramis, függőkert, Eiffel torony, Pisai ferde torony és Taj Mahal is. Sőt vegas a vegasban, azaz a las vegasi strip replikája is elkészülhet csak nagyobban, mint az eredeti, és ez a terv a Taj Mahallal is. Az eredetiben sem kicsi mauzóleumnál négyszer nagyobb lehet az 1 milliárd dollárból épülő másolat, a Taj Arabia (saját nevet is kapott!) melynek egyik fő funkciója az lenne, hogy a világ legdrágább esküvői helyszíneként lenne bérelhető! Ez már tényleg a legalja. Építsenek az eredetinél 4x nagyobb kínai nagyfalat, azt még én is elrepülnék megnézni.
A Taj Mahal (jelentése: A paloták koronája) az indiai Agrában, a Jamuna folyó partján található mauzóleum elnevezése, amely valójában egy teljes épületkomplexumot takar, ennek része maga a fehér márvány síremlék is. Sáh Dzsahán mogul sah 1632 és 1647 között építtette 1631-ben, gyermekszülésben elhunyt szeretett felesége, Mumtáz Mahal emlékére. Őt is itt helyezték örök nyugalomra. A Taj Mahal a mogul síremlék-építészet csúcspontja, amely nem csak annak stílusjegyeit viseli magán, hanem ötvözi azt a helyi hagyományokkal is. Bár hatással volt későbbi síremlékek építésére is, az épület egyedi arányai, finom díszítettsége utánozhatatlanná tette. 1983-ban került fel az UNESCO világörökségi listájára, 2007 pedig a világ hét új csodája közé választották, szerencsétlenségére ennek köszönheti, hogy bekerült a dubaji Falcon City projektbe és hamarosan elkezdik építeni négyszer nagyobb mását, mely jobb híján a világ legdrágább esküvő helyszínévé válhat. Átadását 2014-re tervezik.
A tökéletes arányaival feltűnő, nemes anyagokkal gazdagon díszített műemlékegyüttes nemcsak építészeti jelentőségű, hanem a hozzá kapcsolódó legendák és történetek révén az örök szerelem emlékműveként is ismert. Így ugrott be az arab pénzembereknek, hogy, mint a világ legdrágább esküvői helyszínét „bárki” kibérelhesse egy hétvégére. Számtalan művet ihletett a képzőművészet, az irodalom, a filmművészet, a zene területén, egyúttal a komplexumban található mecset miatt ma is a vallásos áhítat színhelye. A Taj Mahalt, India leglátogatottabb turistalátványosságát évente több mint 2,5 millió látogató keresi fel, de ugyanakkor ez okozza jelentős állagromlását is, ami miatt 1996-ban felkerült a világ száz legveszélyeztetettebb műemlékei közé.
A Dubailand és a Falcon City projektek tervei persze nem állnak meg a Taj Mahalnál. Lesz alexandriai világítótorony, Kolosszeum, London Bridge, Big Ben, St. Paul katedrális, Parlament (mármint a brit) az egész fejlesztési terület pedig nagyobb, mint Birmingham. Aztán lesz persze Velence kanálisokkal, Tiger Woods tervezte golfpályák, F-1 pálya.
Óriáskerékből is világrekorder méretűt szeretnének . A jelenlegi csúcstartó a Singapore Flyer a maga 165 méteres magasságával 20%-kal nagyobb, mint a London Eye. Illetve már évek óta épül a Beijing Great Wheel, melyet 208 méter magasra terveznek, így biztosak lehetünk benne hogy a dubaiban épülő óriáskerék erre is rálicitál majd. Dubaiban két párhuzamosan, de egymástól teljesen függetlenül forgó kereket terveznek. A gyorsabb felében 36 kapszula található és 30 perc alatt tesz meg egy teljes fordulatot, míg a lassabb 6 óránként fordul körbe, 24 kapszulájában pedig szállodai lakosztályok találhatóak. Ennyi.
6 hozzászólás