A Breitling túlélő órájának mindenki hasznát veheti, aki már sodródott el jégtáblán a sarkkörön túl, indult már sivatagi éjszakai tájékozódó futáson, zuhant már le úgy lakatlan sziget környékén, hogy a repülőgép jeladója is használhatatlanná vált, vagy részt vett
Bear Grylls-szel egy olyan dzsungeltúrán, ahol a túlélőember is túlvállalta magát vagy esélyt lát a felsoroltakhoz hasonló jövőbeni kalandokra. Szóval elég szűk a célcsoport. Talán Rakonczay Gábor hasznát vehette volna, illetve hegymászók számára is jól jöhet.
A neves svájci óragyártó 1995-ben mutatta be a Breitling Emergency túlélőóra első változatát, amely az 1970-ben vészhelyzet jelzésére kijelölt 121,5 MHz-es analg frekvencián sugározta a vészjelet 150-160 km sugarú körben, ha tulajdonosa bajba került. 2009 elején az új digitális rendszer végleg felváltotta a korábbi analógot, és a 121,5 MHz-es frekvenciát is felváltotta a 406 MHz-es. Valószínűleg a Breitling sem maradt le a hírről, viszont közel 4 évbe telt a 406 MHz-es frekvencián is kommunikálni képes óra bemutatása.
Az idei Baselworld-ön bemutatott Breitling Emergency II már a 406 MHz-es digitális frekvencián is képes vészjel sugárzására, így most már sokkal hatékonyabban akadhatnak a nyomunkra, hiszen ezt a jelet már az alacsonyan keringő COSPAS-SARSAT műholdak is veszik. A nemzetközi vészjelző rendszer és az óra továbbra is használja a korábbi 121,5 MHz-es frekvenciát is, hiszen szárazföldön most már elég nehéz mindentől 150 km-re elkóborolni.
A vészjelzés nem gombnyomásra történik, így ha megbotlunk vagy beakad a kabátunkba, nem lehet csak úgy véletlenül irányjeladást kezdeményezni. Ehhez az óra mindkét oldalán ki kell csavarnunk és ki kell húznunk az antennákat először. Ezt követően az óra 24 órán keresztül képes a jelközlésre, ami az antennavédő kupakok lecsavarása után viszont már automatikusan aktiválódik.
A 121,5 MHz-nek is kellett a kakaó, de a 406 MHz még több energiát zabál, amit csak újratölthető aksival lehetett megoldani, de így is nagy szám, hogy az egész aksit és jeladót sikerült, egy igaz, hogy robosztus, mégsem viselhetetlen óra méretébe belepasszírozni. Az órát a gyártó ajánlása szerint 2 havonta javasolt feltölteni a hozzáadott dokkoló segítségével, amely a feltöltés mellett a jeladó működését is teszteli automatikusan és jelzi, ha gond lenne vele.
A titán óratokban egy multifunkciós Swiss Breitling Caliber 76 SuperQuartz COSC kronométer ketyeg. A hőmérséklet kompenzált szerkezet pontossága plusz-mínusz 10 mp évenként. Az óra rengeteg funkcióval rendelkezik: 1/100 stopper, visszaszámlál, világóra, ébresztő, naptár stb. A zafír óraüveg alatt figyelő óralap három színben választható: fekete, citromsárga és narancssárga. Az órához titán vagy a gumis Breitling Diver Pro III búvárszíj választható.
A szíj nélkül 140 gramm súlyú, 51 mm átmérőjű robosztus óratok titánból készült, így ha tulajdonosa esetleg nem is, az óra szinte biztosan túléli a szituációt. Igaz a vízfelszínen nem marad fenn, cserébe 50 méterig vízálló. A 15-19.000 dolláros (3,5-4 millió Ft) kategóriában mozgó túlélőóra egyszer használatos. Azonban, ha valóban indokolt volt a használata és a tulajdonos az óra segítségével megmenekült, akkor a Breitling díjmentesen új órát küld a vásárlónak. Valószínűleg már a hír PR értéke miatt is megéri ez a fajta garancia. XY 3 nap után előkerült a dzsungelből, az életét pedig egy Breitling órának köszönheti.
3 hozzászólás