A legtöbb gekkó végtagjain széles, bőrlebenyes ujjak vannak, amelyek alsó felületét nagyon finom sörtékből álló tapadólemezkék borítják. A talaj legapróbb egyenetlenségeibe is beleakaszkodnak, így a gekkó akár függőleges ablaküvegen vagy a plafonon is tud szaladni. A tapadóerőre jellemző, hogy a 150 grammos hüllő, testsúlyának huszonötszörösét, akár 4 kg-ot is képes lenne felcipelni egy falon.
Amerikai tudósok már régóta kutatják a gekkók ezen különleges képességét és úgy néz ki az egyik a DARPA által pénzelt csapatnak sikerült megfejteniük a titkot és kifejlesztették a Geckskin fedőnév alatt futó szintetikus gekkóbőrt, melyből egy kártyalapnyi darab egy 18 kg-os LED TV-t is feltapaszt a falra egy 10×10 cm-es darab sík felületen pedig akár 320 kg-ot is megtart.
A Geckskinnek egyelőre csak kutatók és az amerikai hadsereg örülhet, de már megérkezett a valamivel gyengébb, de hasonlóan meghökkentő képességekkel rendelkező, bárki számára elérhető és Magyarországon is megvásárolható Grippy Pad.
Felhasználási célját tekintve elsősorban autók műszerfalára tapaszthatunk kisebb-nagyobb dolgokat,mint például mobiltelefon, navigáció, napszemüveg stb. Bátrabbak kísérletezhetnek táblagéppel, iPaddel, a fenti tesztvideó szerint egy vízzel félig teli gőzölős vasalót is megtart egy függőleges felületen! A különleges szilikonból készült Grippy Pad ragasztó nélkül úgy tapad a műszerfalra mint a polip karjai, vagyis a gekkó lábai. Vízálló, lemosható, bírja a napsütést, könnyen tisztítható. Az eszköz egy egyszerű mozdulattal és nyomtalanul (ragasztómaradékok hátramaradása vagy a felület károsodása nélkül) eltávolítható és sokszor felhasználható, anélkül, hogy közben veszítene hatékonyságából.
10 hozzászólás