A 2015. május 1. és október 31. között megrendezésre kerülő milánói expó egyik legfőbb témája a globális energia- és élelmiszerellátás lesz, valamint azok minőségének, hatékonyságának és fenntarthatóságának növelése, ebből a szempontból pedig úttörőnek számít az a kiállításra tervezett pavilon, amit a világ vezető mezőgazdasági gépeket gyártó cége, a New Holland Agriculture szponzorál.
A Carlo Ratti Associati és Recchi Engineering építészirodák nyertes ’Earth Screening’ pavilon-koncepciója tulajdonképpen nem más, mint egy 1.580 négyzetméteres alapterületen elterülő dőlt tetőszerkezet, rajta földet művelő robotizált traktorokkal, amik vezetők nélkül művelik majd a tetőn termesztett haszonnövényeket.
A kivitelezők szerint a két zéró károsanyag-kibocsátású traktor 3D-nyomtatáshoz hasonló tevékenységet fog végezni a mesterséges mezőgazdasági területen: különböző szenzorok segítségével a termőföld szemcsézettségét és öntözöttségi szintjét monitorozzák, és meghatározott területen trágyáznak, szántanak, vagy éppen betakarítanak, ezzel tulajdonképpen bevezetve a gyakorlatba a mezőgazdasági printelés fogalmát.
Természetesen sokkal többről van szó, mint vicces üzenetek vagy gabonakörök bevéséséről, Benedikt Groß designer idén nyáron már több nagyléptékű tesztet futtatott az algoritmikus alapokon nyugvó farmolással kapcsolatban, aminek a lényege, hogy egy adott termőföldön kombinált ültetvényeket hoznak létre a kártevők és betegségek minimalizálására, például biogázhoz hasznosítandó gabona-ültetvényeket vesznek körül férgekkel szemben ellenálló vadvirágos és gyógynövényes sáncokkal.
A pavilon belsejében nagyképernyőkön vetítenek majd a látogatóknak a világ különböző pontjain filmezett, fenntartható mezőgazdasággal kapcsolatos új technológiai megoldásokat, de a kiállítási tárgy nem megy veszendőbe az expó után sem, ugyanis összeszerelik és új helyszínen kutatják majd tovább az optimális biodiverzitást, amivel egyaránt elérhető a maximális terméshozam és az ökológiai egyensúly.
nincs hozzászólás