Csomagot kaptunk az eMAG.hu-tól, a kis fekete dobozban pedig a jelenleg elérhető okosórák egyik legjobbja egy LG G Watch R tesztkészülék figyelt. Az első generációt követően az LG szerencsére a kerek kijelző, a hétköznapokban is hordható klasszikus megjelenés mellett döntött, ezt jelöli modellnév végére biggyesztett R betű is (Round). A Moto 360-nal szemben ez esetben teljes kör kijelzőt kapunk, nincs lecsapva a kijelző alja, de az Android Wear platformon futó LG G Watch R nem csak ezzel a jelentéktelennek tűnő aprósággal tud többet konkurensénél.
Megjelenés, design
A kerek kijelző, hagyományos óraforma mindenképpen az LG G Watch R előnyére válik, sportosan elegáns, a matt fekete minimál megjelenéssel akár univerzálisan bevethető, akár még öltönyhöz is felvehető, igaz kidolgozottságában azért elmarad egy hagyományos analóg órától. A karimára festett fix számozás nem az igazi (például nem illik bármelyik digitális óralaphoz), illetve a valódi bőrnek mondott szíj elég merev.
Az óra mindezek mellett szép, jól megmunkált, hordható és ráadásul masszív, strapabíró is, az IP67 szabványnak megfelelően korlátozottan por- és vízálló is. Ha hozzá vagyunk szokva egy igazi, férfias karóra viseléséhez a mindennapokban, akkor észre sem fogjuk venni, az elektronika miatt még valamivel könnyebb is mint egy hasonló méretű analóg szerkezet. Átmérője 46,4 mm, legnagyobb szélessége 53,6 mm, míg vastagsága 11,1mm. Ezekhez a méretekhez 62 grammos súly társul.
A tekerő (hivatalos nevén korona) sajnos csak a ki/be kapcsolást szolgálja, azt tekerve nem lehet a menüben fel-le scrollozva lépkedni, pedig adná magát.
A hátlapon ott figyel a szívritmus érzékelő, ami folyamatosan érintkezik a csuklónkkal, így bármikor leolvashatjuk a ketyegőnk szaporaságát.
Kijelző
Az LG G Watch R okosóra egy 1,3” (3,3 cm) átmérőjű (és ez esetben tényleg nem elírás a képátló helyett az átmérő szó használata:) 320 x 320 vagyis 160^2*Pí pixel felbontású P-OLED érintőképernyőt kapott. A köralakú kijelzőre sokkal kellemesebb ránézni, mint a szögletes elődre, igaz használhatóságban azért kompromisszumokat kell kötni, az ikonokat, appokat nem feltétlenül kerek kijelzőre tervezték.
A kijelző a karunk felemelésére, csukló billentésre, mozdításra azonnal aktiválódik, így bármikor ránézhetünk a számlapra nem kell azt unlockolni, mint egy telefon esetében. A fényerő, háttérvilágítás teljesen korrekt, az óra számlapja napos időben, a szabadban is jól leolvasható.
Hardver, teljesítmény, aksiidő
Az okosórában egy 1.2GHz Snapdragon 400 proci ketyeg, amit 512MB RAM és 4GB belső tárhely támogat. Az órában a következő érzékelőket találjuk: barometer, pulzusmérő, giroszkóp, gyorsulásmérő, iránytű. Mindezekhez egy izmos aksi adja a kraftot.
Az LG G Watch R az eddigi okosórák közül a legnagyobb teljesítményű 410mAh aksit tudhatja magáénak, amivel egész szívós, normál használat mellett akár 2 teljes napot is végig lehet vele vinni, igaz az első napos intenzív tesztelést követően estére már nem sok maradt benne, de átlagos használat mellett jól bírta.
A töltés egyébként egy kis korong alakú, az óra hátlapjára illeszthető, 5 tűs konnektorral csatlakozó töltőbölcsőn keresztül történik, amibe a szokásos micro USB megy bele.
Android Wear
Az okosóra az Android Wear platformra épül és legalább Android 4.4 verziót futtató mobilokkal párosítható. Vagyis az Android Wear app 4.4 verzió alatt nem telepíthető okostelefonunkra. Ha a feltételek adottak, akkor a párosítás egyébként rendkívül egyszerű: a mobilon aktiváljuk a Bluetooth kapcsolatot, ami pillanatok alatt felismeri a bekapcsolt órát, mindkét készülék kijelzőjén visszaigazoljuk, hogy engedélyezzük a csatlakozást, és kész.
Az óra menüjét az óralapra koppintva érhetjük el. Fel-le húzva az ujjunkat görgethetjük. Ha valamit balra húzunk, azzal kiválasztjuk, ha jobbra, akkor az adott app beállításaihoz jutunk. A telefonunkra érkező, de az órán is megjelenő értesítéseket szintén jobbra húzással tudjuk olvasottként jelölni, eldobni. Ezt az alap navigációt első indításkor egy rövid demo, tutorial el is magyarázza.
Az óra alapfunkcióit (idő, naptár, navigáció, google keresés, hangouts, email és értesítések kezelése, fitness tracker, lépésszámlálás, pulzusmérő) appok letöltésével tovább bővíthetjük. Az óra megjelenését pedig a digitális számlap módosításával alakíthatjuk igényeiknek megfelelően. Alapból 20-22 különböző számlap közül választhatunk, de természetesen továbbiak letöltésére is lehetőség van.
Ami minden várakozásomat felülmúlta az a hangfelismerés. Nem lennék jó TV bemondó és Kazinczy versenyen is hátránnyal indulnék, hajlamos vagyok félig csukott szájjal elmormogni a szavakat, de az óra a magyar szavakat is remekül felismerte. A „palacsinta” szóra előhozta a palacsinta receptjét, „Nagykanizsa” bemondásra a város megjelent Google Mapsen a kis kör kijelzőn, mobilon pedig elindult az útvonaltervezés. A „Pazar Cuccok” utasításra megjelent az RSS feedből a legutóbbi poszt címe és első sora, „Petőfi Sándor”-ra pedig a wikipédia vonatkozó szócikke.
Sőt az órának, mint egy jó titkárnőnek (vagy Kitt-nek?) diktálni is lehet. Belehablatyoltam pár keresetlen mondatot, majd mentés nélkül abbahagytam, kiléptem is elkezdtem pulzust mérni, de pár pillanat múlva megkaptam a kapcsolódó gmail-es címemre a lediktált szöveget emailben! Azt mondjuk sajnos nem próbáltam ki, hogyha egy megbeszélésem bekapcsolva hagyom, akkor milyen pontossággal dokumentálja az elhangzottakat. Utólag belegondolva ezt a posztot is tollbamondhattam volna, de már késő, az okosórát sajnos visszaszolgáltattuk.
A telefonra érkező értesítések (FB like, Swarm chekin stb.) illetve üzenetek (SMS, email stb.) folyamatosan felpattannak az óra számlapján. Az óra virtuális billentyűzettel (kör alakba rendezett gombokkal:) nem rendelkezik, de előre definiált válaszok közül választhatunk, így rövid válaszok lehetségesek: Igen, Nem, kések, később hívlak stb.
A navigáció is jól működik. Az útvonaltervezés a telefonon készül el, de a csuklónkon mindig megjelenik a következő lépés, irányváltoztatási pont, így városban sétálva jól használható, anélkül, hogy a mobilunkat kellene nyomogatni.
Verdikt, árcetli
Az LG G Watch R a jelenleg elérhető egyik legjobb okosóra, ami klasszikus kerek kijelzőjével, kompakt méretével a mindennapokban is hordható kiegészítővé teszi. Az óra masszív és strapabíró, de a szíjával nem voltunk teljes mértékben megelégedve, de szerencsére cserélhető. Illetve a koronának adtunk volna némi navigációs funkciót is. Kiemelkedő aksiidő, teljesítmény, Android Wear platformon keresztül gazdag funkcionalitás és app kínálat. Árcetli: 90e Ft körül. Az okosórát az eMAG.hu webáruháztól kaptuk tesztelésre.
nincs hozzászólás